Dla Elizy na flet prosty

Dla Elizy

nuty na flet prosty solo

Kliknij w obrazek i pobierz nuty:
Ludwik van Beethoven Dla Elizy nuty na flet prosty bardzo łatwe opracowanie na flet prosty solo. materiał może być przydatny do nauki gry w szkole podstawowej lub gimnazjum

 —–

Z wikipedii:
“Dla Elizy”
 (niem. “Für Elise”) to popularny tytuł Bagateli a-moll WoO 59, jednej z najbardziej znanych w literaturze muzycznej miniatur fortepianowych. Skomponował ją Ludwig van Beethoven. Utwór powstał ok. 1810 roku.

Biografowie Beethovena nie są zgodni co do tego, kim była tytułowa Eliza.

Według jednej z teorii, oryginalny tytuł brzmiał “Für Therese”, jako że adresatką utworu miała być znajoma kompozytora i córka jednego z lekarzy wiedeńskich,Therese Malfatti. W 1810 r. kompozytor oświadczył się jej, ona zaś oświadczyny odrzuciła. W roku 1816 została żoną szlachcica i urzędnika Wilhelma von Droßdika. Inna wersja mówi, że Eliza była słynną “Nieśmiertelną Ukochaną”, do której Beethoven napisał swój słynny list (zob. List do Nieśmiertelnej Ukochanej), a której tożsamości biografom nigdy nie udało się ustalić.

Kiedy kompozycję opublikowano w 1865 r., jej odkrywca Ludwig Nohl nadał jej tytuł “Dla Elizy”, pod którym znana jest do dziś.

Według innej teorii Elizą była sopranistka Elisabeth Röckel.