Dla Elizy na flet prosty - bardzo łatwe nuty

Dla Elizy na flet prosty

Dla Elizy

nuty na flet prosty solo

Kliknij w obrazek i pobierz nuty:
Ludwik van Beethoven Dla Elizy nuty na flet prosty bardzo łatwe opracowanie na flet prosty solo. materiał może być przydatny do nauki gry w szkole podstawowej lub gimnazjum

 —–

Z wikipedii:
“Dla Elizy”
 (niem. “Für Elise”) to popularny tytuł Bagateli a-moll WoO 59, jednej z najbardziej znanych w literaturze muzycznej miniatur fortepianowych. Skomponował ją Ludwig van Beethoven. Utwór powstał ok. 1810 roku.

Biografowie Beethovena nie są zgodni co do tego, kim była tytułowa Eliza.

Według jednej z teorii, oryginalny tytuł brzmiał “Für Therese”, jako że adresatką utworu miała być znajoma kompozytora i córka jednego z lekarzy wiedeńskich,Therese Malfatti. W 1810 r. kompozytor oświadczył się jej, ona zaś oświadczyny odrzuciła. W roku 1816 została żoną szlachcica i urzędnika Wilhelma von Droßdika. Inna wersja mówi, że Eliza była słynną “Nieśmiertelną Ukochaną”, do której Beethoven napisał swój słynny list (zob. List do Nieśmiertelnej Ukochanej), a której tożsamości biografom nigdy nie udało się ustalić.

Kiedy kompozycję opublikowano w 1865 r., jej odkrywca Ludwig Nohl nadał jej tytuł “Dla Elizy”, pod którym znana jest do dziś.

Według innej teorii Elizą była sopranistka Elisabeth Röckel.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *