Parę słów o poprawnym nazewnictwie.

Chciałbym dotknąć tematu poprawnego nazewnictwa. Uważam, że sprawa jest  warta uwagi a do napisania tego artykułu skłoniły mnie przemyślenia nad wynikami zapytań, jakie są prezentowane przez google.pl. Bardzo często natykam się w internecie prośby w stylu:

Znacie jakieś proste piosenki na flet PROSTY?

Sformułowanie piosenka na flet, piosenka na gitarę, piosenka na keyboard  bardzo mnie boli i przyznaję, że za każdym razem lekko się gotuję czytając podobne “kwiatki” 🙂 Wiele, wiele wpisów, zapytań, próśb i mnóstwo powtórzeń tego błędu.

A przecież sprawa jest banalnie prosta – piosenki się śpiewa a na instrumentach możemy co najwyżej zagrać melodię piosenki. Dla uściślenia przytoczę definicję:

     Piosenka to forma muzyczna powszechnie stosowana w muzyce ludowej i rozrywkowej. Jest uproszczoną formą pieśni. Do słowa piosenka dodaje się często przymiotnik bliżej określający jej charakter, np. piosenka ludowa, piosenka miłosna, piosenka popowa, piosenka rockowa, piosenka jazzowa, piosenka biesiadna itd. Dzieła muzyki poważnej oraz ambitne i bardziej złożone dzieła jazzowe i rockowe określa się mianem utworu muzycznego lub krótko – utworu.

…. i właśnie określenia “utwór” lub “melodia” najbardziej pasują do drobnych form muzycznych, które wykonujemy grając na fletach prostych.  Jeżeli są ci bliskie zasady poprawności językowej zapamiętaj, że piosenki śpiewamy a na instrumentach muzycznych gramy utwory lub melodie…

Ludzie piszą o Parę słów o poprawnym nazewnictwie.

  1. Pingback: Parę słów o poprawnym nazewnictwie. « panu.pl