Valentin Haussmann – Taniec polski

Taniec polski

Kompozycja Valentina Haussmanna p.t. “Taniec polski” w wykonaniu Zespołu Fletów Prostych “Cantio Polonica” z Białegostoku pod kierownictwem Bożeny Kraśko na Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej “Schola Cantorum”- Kalisz 2015

 

 

Valentin Haussmann

(ur. ok. 1570 w Gerstedt w Saksonii-Anhalcie, zm. ok. 1614 tamże) – niemiecki kompozytor i organista.

Wykształcenie muzyczne otrzymał od swojego ojca. Przyczynił się do rozpowszechnienia w muzyce niemieckiej elementów stylu włoskiego (zwłaszcza w muzyce tanecznej i towarzyskiej). Wydawał opracowania włoskich pieśni w języku niemieckim. Pisał także własne utwory – pieśni, muzykę instrumentalną i dzieła sakralne.

Istotne są związki artystyczne Valentina Haussmanna z Polską. Ponieważ kompozytor szczególnie interesował się muzyką taneczną, podróżował wiele i zbierał popularne melodie taneczne, które wykorzystywał w swoich utworach. W przedmowie do jednego ze swoich zbiorów Haussmann pisze, że tańce polskie “zebrał wPrusach i Polsce, gdzie z przyjemnością słuchał ich w wykonaniu na instrumentach smyczkowych”. Prawdopodobnie chodzi tu o Prusy Książęce, którego trzecią część ludności stanowili wówczas Polacy.

Valentin Haussmann jest również autorem niemieckich tekstów poetyckich, które często podkładał do muzyki tanecznej (w tym również tańców polskich).

 

 

2 thoughts on “Valentin Haussmann – Taniec polski

  1. Pingback: Valentin Haussmann – Taniec polski – panu.pl

  2. Pingback: Valentin Haussmann – Taniec polski « panu.pl